Adblue® Nedir?

AdBlue® Nedir?

AdBlue®, zararlı egzoz gazlarını NOx- nitrojen oksit) su buharı ve zararsız nitrojene dönüştüren , SRC (Seçimli Katalitik İndirgeme) sistemi ile kullanılan özel bir üründür.

%32,5 üre ve %67,5 demineralize sudan oluşur.

AdBlue® (DIN 70070/ ISO 22241 /AUS32) dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx-emisyonunu kimyasal olarak azaltır.

Renksiz ve toksik olmayan bir sıvıdır.

AdBlue®, Euro 4 ve Euro 5 standartlarını karşılayan SCR'li dizel araçlar için kullanılması zorunlu bir üründür.

Euro 4 ve Euro 5 standartlarını karşılamak amacıyla önde gelen ticari ağır vasıta üreticileri, SCR motor teknolojisini geliştirip bu standartları karşılayan araçların üretiminde uygulamaya başlamıştır. Bu teknolojideki araçlar Türkiye'ye 2006 yılının sonu ile gelmeye başlamıştır ve sayıları hızla artmaktadır.

Firmamız Euro 4 ve Euro 5 ticari dizel araçlar için zorunlu olan AdBlue® ürününün satışını yapmaktadır.

AdBlue® Standartları

AdBlue® ilk olarak AB tarafından DIN 70070 olarak standardize edilmiştir. Daha sonra bu standart ISO tarafından uluslararası geçerliliğe dönüştürülerek revize edilmiştir. 4 ana konudan oluşur:
ISO 22241: 1 Kalite Gerekleri
ISO 22241: 2 Deney Yöntemleri
ISO 22241: 3 Elleçleme, Nakliye ve Depolama
ISO 22241: 4 Dolum Sistemleri

AdBlue® Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

Kokusuz veya hafif amonyak kokulu bir sıvıdır.

SCR Teknolojisi

Seçimli Katalitik İndirgeme Sistemi (SCR) Nasıl İşler?

Bu yöntem bir arıtma sistemiyle birlikte çalışan gelişmiş motor ateşlemesiyle nitrojen oksit (NOx) gibi maddeleri emmeyi amaçlayan egzoz emisyonunu birleştirmektedir. Karışım, katalizöre ulaşmadan egzozlara püskürtülür. Bu noktada oluşan yüksek ısı AdBlue®’ yu amonyağa dönüştürür. Daha sonra amonyak ve karşıt nitrojen oksitleri katalizöre nüfuz ederken birbiriyle reaksiyona girer ve atmosfer için zararlı olmayan iki elemente; nitrojen ve su buharına dönüşür. Böylece çevreye yayılan zararlı kimyasallar azaltılmış olur.

Araç İçerisinde AdBlue Deposu
AdBlue® bu özel ısıtmalı tanklarına doldurulur.

    

SCR teknolojisiyle donatılmış araçlarda sisteminin çalışmasını kontrol etmeye yarayan sensörler mevcuttur. NOx kontrolü, gösterge paneline yerleştirilmiş uyarı lambasından ve susturucuya monte edilmiş NOx sensöründen oluşur. Egzoz gazındaki NOx miktarı, 7g/kWh’lik sınır değerini aşarsa aracın yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak yakıt püskürtmeyi azaltır ve araç çekişten düşer. Aracın azami torku %40’a varan oranda azaltılır. İzin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasında katalizör kısa sürede hasar görür. Filtrelerden sıvı geçişi sağlanmadığı için filtreler kurur ve büzüşür. Sonuçlar OBD sistemi (Cihaz Üzerindeki Diyagnostik Sistem) içinde saklanır.

“®=Verband der Automobilindustrie e.V. (VDA) şirketine ait tescilli bir markadır."